Bycie dziennikarzem… cz.II
Bycie profesjonalnym dziennikarzem to nie łatwe zadanie. Wywiady, umiejętność wysławiania się, pisania, przelewania myśli na papier, kreatywności itd. Jednak z ciężką pracą idą w parze także pozytywne rzeczy. Poznawanie piłkarzy, możliwość porozmawiania z nimi, zbieranie autografów, zdjęć, akredytacje na ważne turnieje itd.
Jednym z dziennikarzy, którego książkę ostatnio przeczytałem jest Stefan Szczepłek. Dziennikarz z czterdziestoletnim doświadczeniem, który pracował dla wielu gazet, dzienników, stacji telewizyjnych czy radiowych, a także był akredytowany na sześciu Mundialach, siedmiu Mistrzostwach Europy i kilkudziesięciu finałach europejskich. Pozostaje pozazdrościć doświadczenia i barwnej kolekcji.
Szczepłek wydał pierwszy tom swojej książki pt: „Moja historia futbolu”, w której opisał swoje przeżycia związane z międzynarodowa piłką, o czym pisałem TUTAJ. Teraz dostępny jest drugi tom, również wydawnictwa SQN, który dotyczy polskiej piłki nożnej.
Drugi tom odnosi się do świata polskiej piłki nożnej, o jej historii, klubach, a także reprezentacji, piłkarzach, działaczach i trenerach. Krótkie biografie piłkarzy biorących udział w pierwszym meczu międzypaństwowym Polaków,, przybliżenie kadr na każdy Mundial, Igrzyska Olimpijskie czy Euro. Przeżywamy jeszcze raz wielkie sukcesy kadry za czasów Deyny, Bońka, Górskiego. Dowiadujemy się m.in kiedy rozpoczynały się rozgrywki ligowe w różnych państwach.
Autor pisze książki z wewnętrznej potrzeby, zgodnie ze swoją wiedzą i sumieniem, tak jak zapamiętał okoliczności i fakty. Wszystko opisane subiektywnie z czterdziestu lat pracy dziennikarza. Wybrał jego zdaniem najważniejsze i najlepsze wydarzenia, które warto było opisać. Dziennikarz ma nadzieje, że książka ta przypomni nasze przeżycia piłkarskie.
Ostatni rozdział różni się od pozostałych tym, że dotyczy samego autora. Opisane jest tam dzieciństwo i dorastanie autora. Celem jest zdobycie przez czytelnika wiedzy na temat autora, tego kim i skąd jest.
Po ostatnim rozdziale dotyczącym autora, znajduje się rozdział „Polacy na mundialach”. Alfabetycznie umieszczone są wszystkie nazwiska polskich reprezentantów biorących udział w Mistrzostwach Świata w różnych latach i krajach oraz dołączone do tego zdjęcia całej kadry.
W pierwszym tomie nie zabrakło informacji związanych z Camp Nou i FC Barceloną. Mimo iż drugi tom dotyczy Polski, znajdziemy w nim kilka rzeczy odnośnie klubu, o którym piszemy na łamach tejże strony. Mowa jest o Lucjanie Brychczym, którego Helenio Herrera chciał sprowadzić do Barcelony, pamiątki w postaci biletów, autografów, wspomnienia obrońcy Legii z meczu otwarcia Camp Nou, kiedy gospodarze grali z reprezentacją Warszawy a także ciekawe zdjęcie z Camp Nou z meczu mundialowego w Hiszpanii, an którym widać bramkarza w stroju CCCP (Związek Radziecki), a na trybunie transparent Solidarności, wówczas gdy w Polsce był stan wojenny.
„Drugi tom Mojej Historii Futbolu to idealna propozycja dla każdego kibica przed zbliżającym się Euro 2016 we Francji. Turniejem, podczas którego reprezentacja Polski Adama Nawałki dopisze do historii naszej piłki kolejny rozdział. Oby równie piękny jak opisane w książce sukcesy sprzed lat.”
Dzięki emocjom zawartym w tekście i obrazkom, książkę bardzo łatwo i szybko się czyta. Jest bardzo wartościową lekturą, z której można wiele dowiedzieć się o polskiej piłce, reprezentacji i piłkarzach, a także przypomnieć sobie złote czasy polskiej piłki. Książka zdecydowanie godna polecenia każdemu kibicowi.
Zamów książkę już teraz! Możesz wybrać miękką albo twardą okładkę!
Miękka: KLIK
Twarda: KLIK
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.