30.03.2024, g. 20:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
FC Barcelona vs Las Palmas
Do meczu pozostało:
11dn.16godz.31min.
11.30 X5.25 29.50 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

O Klubie

FC Barcelona jest wielosekcyjnym klubem sportowym założonym w 1899 roku przez grupę Szwajcarów, Anglików i Hiszpanów. Jest to instytucja o wielkim znaczeniu społecznym. Dywiza Mes Que Un Club jest znana na całym świecie. Klub ma również swoją fundację, która pomaga poszkodowanym oraz biednym dzieciom z całego świata.

Na arenie międzynarodowej klub występuje nieprzerwanie od pięćdziesięciu lat. Co ciekawe, jest także jednym z trzech klubów, który nie spadł nigdy do drugiej ligi hiszpańskiej.

Barcelona jest jednym z najbardziej utytułowanych drużyn na świecie. Klub może pochwalić się 22 Mistrzostwami Hiszpanii, 26 Pucharami Hiszpanii, 10 Superpucharami Hiszpanii, 4 Pucharami Europy, 4 Pucharami Zdobywców Pucharów, 4 Superpucharami Europy, 2 Klubowymi Mistrzostwami Świata czy Pucharem Interkontynentalnym.

Klub posiada także drużyny takich sekcji jak koszykówka, piłka ręczna, futsal czy hokej.

Na całym świecie można dostrzec kibiców Blaugrany, którzy noszą bordowo-granatowe barwy. Klub ma 162.979 socios, oraz miliony fanów w 1054 oficjalnych fanklubach.

Logo:
Rzekoma flaga Anglii… Ale oczywiście nie jest to flaga ani Anglii, ani żadnego innego państwa. Jest to czerwony krzyż na białym tle oznaczający krzyż świętego Jerzego, który jest patronem Katalonii. Jednym z jego atrybutów jest właśnie czerwony krzyż. Święto narodowe w Katalonii obchodzone jest 23.04.
Prawy górny róg to flaga Katalonii. Cztery czerwone pasy na złotym tle. Złoty kolor symbolizuje oddanie się papiestwu. Cztery czerwone pasy oznaczają cztery terytoria pod władzą aragońską oraz cztery prowincje: Barcelonę, Gironę, Tarragonę oraz Lleide.
Góra herby łaczy sie zatem z Katalonia, zaś dół z klubem. Na bordowo – granatowym tle (barwy Barcelony) jest piłka. Piłka, ale nie do siatkówki tylko do piłki nożnej. Otóż w latach 60-tych takimi piłkami właśnie grano w lidze hiszpańskiej. Stad też właśnie taka a nie inna piłka.

Pełna nazwa: Football Club Barcelona
Data założenia: 29. listopada 1899
Barwy: bordowo – granatowe
Założyciel: Hans Gamper
Przydomki: Blaugrana, Duma Katalonii, Azulgrana, Barca
Adres: Futbol Club Barcelona, Avinguda Arístides Maillol, s/n 08028-Barcelona, Hiszpania
Telefon: 93 4 96 36 00
Fax: 93 4 11 22 19
Strona internetowa: www.FCBarcelona.cat
Stadion: Camp Nou
Socios: 162 979
Sekcje: piłka nożna (męska, żeńska), koszykówka (męska, żeńska), piłka ręczna, hokej na lodzie, hokej na wrotkach, łyżwiarstwo figurowe, lekka atletyka, baseball, kolarstwo, futsal, rugby, siatkówka (żeńska).

fcb fcb2

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.