29.05.2024, g. 01:00
WNBA
Connecticut Sun vs Phoenix Mercury
Do meczu pozostało:
0dn.16godz.15min.
14.60 X0.00 21.20 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Sztuka zwyciężania Guardioli

Sztuka zwyciężania Guardioli

pepDzięki współpracy z wydawnictwem Sine Qua Non miałem możliwość przeczytania kolejnej biografii Josepa Guardioli. „Pep Guardiola. Sztuka zwyciężania” to kolejna gratka dla fanów jednego z najlepszych i najbardziej utytułowanych szkoleniowców świata.

Pep urodził się w miasteczku Santedor. Tam dorastał i grywał w piłkę na ulicach. Gdy pierwszy raz spytała o niego Barca, rodzice odmówili… Gdy w wieku 13 lat ponownie zadzwonili, wówczas młody Pep wyjechał by mieszkać i uczyć się w La Masii. Stopniowo przebił się do gry w pierwszym zespole, gdzie grał przez jedenaście lat. Następnie grał w Brescii, Romie, Al-Ahli i Dorados de Sinaola. Wybitny piłkarz i zdobywca sześciu Mistrzostw Hiszpanii, dwóch Pucharów Hiszpanii, czterech Superpucharów Hiszpanii, jednego Pucharu Europy, dwóch Superpucharów Europy, Pucharu Zdobywców Pucharów oraz Igrzysk Olimpijskich.

Następnie rok trenowania w Barcelonie B, w której już wprowadził wiele zmian i zaczął rządzić klubem. Zlikwidowano wówczas na przykład trzeci zespół. Po roku, ku niedowierzaniu kibiców został pierwszym trenerem. Przez cztery lata wygrał 14 z możliwych 19 pucharów (3 Mistrzostwa Hiszpanii, 2 Puchary Hiszpanii, 2 Puchary Europy, 2 Superpuchary Europy, 2 Klubowe Mistrzostwa Świata). Wykończony odszedł na roczny odpoczynek, po którym stał się trenerem Bayernu. W Niemczech wygrywał dwukrotnie ligę, Superpuchar i Puchar Kraju. Aktualnie mamy luty, Bayern walczy w Pucharach, a Pep… oficjalnie od nowego sezonu zacznie trenować Manchester City. Wróci do upragnionej Anglii i Premier League, w której nie było dane mu zagrać.

O Guardioli można by pisać jeszcze dużo, ale czas skupić się na kilku słowach o wyżej wymienionej książce. Lektura liczy 412 stron. Składa się z wstępu, prologu, czterech części tekstu, podziękowań i posłowia do polskiego wydania.

Wstęp należy do Sir Alexa Fergusona, który chwali Pepa i opowiada jak chciał sprowadzić go na Old Trafford. Pisząc wstęp, nie widział jeszcze, że Guardiola przejdzie do Bayernu.
Pierwsza część to decyzje, kulisy i powody odejścia z Barcelony, konflikty, stosunki z piłkarzami, wyczerpanie psychiczne spowodowane chorobami Abidala i śp. Vilanovy.
Druga część opowiada o dorastaniu w Santpedor, grze w La Masii, debiucie w pierwszym zespole, karierze piłkarskiej, epizodzie w rezerwach Barcy i wybraniu na trenera pierwszego zespołu Blaugrany.
Trzecia część to Pep jako trener. Początki, ważne mecze, finały, kierowanie drużyną, taktyka, roszady, gra „pod Leo”, porównywanie z Mourinho.
Ostatnia, czwarta część to dodatki, rok przerwy od futbolu w Nowym Jorku, porozumienie z Bayernem i jego ogłoszenie, o La Masii, filozofii Dumy Katalonii.

W książce znajdują się także obszerne statystyki czterech sezonów z Pepem u sterów Barcy oraz posłowie do polskiego wydania autorstwa Michała Okońskiego.

Co Cruyff powiedział Guardioli po debiucie? Jakie konflikty miał Pep z piłkarzami? Jak ich motywował? Książka prezentuje wiele ciekawostek, a nawet zapisów odpraw motywacyjnych przedmeczowych.

Dla kibiców FC Barcelony i samego geniuszu Pepa, pozycja obowiązkowa na półce, zdecydowanie godna polecenia.

pep2Tytuł: Pep Guardiola. Sztuka zwyciężania.
Autor: Guillem Balagué
Wstęp: Alex Ferguson
Stron 416 (+ wkładka zdjęciowa)
Format: 145 x 205 mm
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Cena: 23.99 zł
Kup teraz: KLIK
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.