31.05.2024, g. 02:00
Copa Libertadores
River Plate vs Deportivo Táchira FC
Do meczu pozostało:
0dn.8godz.43min.
11.11 X11.00 217.00 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

„Przekręt”, który zmienia spojrzenie na futbol

„Przekręt”, który zmienia spojrzenie na futbol

1Dzięki współpracy z wydawnictwem Officyna, trafiła do mnie książka Delcana Hilla pt.: „Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość”. Książka, która może zmienić spojrzenie na futbol i międzynarodowe rozgrywki, nie tylko klubowe ale także reprezentacyjne.

Książka doczekała się publikacji w aż piętnastu językach. Pierwsze wydanie w 2008 roku spowodowało ogólnoeuropejskie śledztwo, dochodzenia i skazania licznych osób. Uhonorowano ją nagrodą za przełomowe badania i dokumentacje w sprawie ustawiania meczów.

Każdy z nas ma swojego idola, ulubionego zawodnika, wzór do naśladowania czy bohatera. Wierzymy że są oni idealni, stawiamy ich sobie na wzór. Lecz czy tak na prawdę jest? Przytoczę pewny przykład. Jeden z baseballowych gwiazdorów – Joe „Shoeless” Jacksson był w sądzie po jednym ze skandali. Mały chłopczyk przeszedł na czworaka przez tłum, spojrzał mu w oczy i powiedział: „Powiedz, że to nie prawda Joe. Po prostu powiedz, że to nie tak.” To idealny przykład na wiarę, którą wcielamy w naszych idoli.

O korupcji w świecie futbolu nic mówić nie trzeba. Każdy dobrze wie i czytał o wielu aferach związanych z ustawianiem spotkań. Interesujący się polską ligą pamiętają wypowiedzi Piotra Dziurowicza, prezesa GKSu Katowice i komentarze Michała Listkiewicza. Każdy dokładnie pamięta jeszcze aferę Calciopoli we Włoszech. To tylko dwa przykłady, które można mnożyć.

Jednak książka Hilla jest jeszcze bardziej mroczna. Czytamy w niej o gangsterach, mafii, oszustwach, strzelaninach, porwaniach, morderstwach, zastraszaniach, prostytucji, skorumpowanych działaczach, sędziach i piłkarzach. Autor odwiedził masę krajów (m.in. Malezja, Singapur, Tajlandia, Belgia, Chorwacja, Niemcy, Kolumbia, Brazylia, Argentyna, Chiny, USA, Kenia czy Ghana). Przeprowadził ponad dwieście rozmów z różnymi ludźmi, nawet tymi z mafii.

Lektura jest zapisem tego, co autor odkrył. Ma swoją bazę danych i dzieli się swoimi badaniami, statystykami i faktami. Wyjaśnił w niej jak funkcjonuje cały nielegalny przemysł. Dowiemy się dlaczego oszuści są tak skuteczni. Poznamy przegląd różnych strategii handlowania meczami, które mogą wykorzystać piłkarze grający na różnych pozycjach, a także pytania jakie musi sobie zadać skorumpowany działacz przed przekrętem.

Omówione zostaną skutki ustawiania zakładów sportowych w ligach azjatyckich. W drugiej części książki poznamy przekręty w futbolu europejskim. Mecze Realu, Juventusu, Marsylii, Liverpoolu, Milanu… Bundesliga… Liga Mistrzów… Mistrzostwa Świata…

Sam autor zaznacza, ze jego postrzeganie piłki nożnej się zmieniło. Nie interesują go już profesjonalne rozgrywki. Hill ma nadzieje, że po przeczytaniu książki zrozumiemy dlaczego tak jest. Domyśla się, że już nigdy nie spojrzymy na futbol w ten sam sposób. Epilog kończy swoim ulubionym cytatem: „Posłyszawszy to wszystko, możni panowie, możecie odwrócić teraz głowy, ale nigdy już nie będziecie mogli powiedzieć, że o niczym nie wiedzieliście”.

Już po przeczytaniu przedmowy nie chciałem książki odkładać. Chciałem jak najszybciej chłonąć książkę. Sensacja, akcja i niezwykłe tempo. Świetna książka.

2Tytuł: Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość. Piękna gra
Autor: Declan Hill
Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski
Posłowie: Rafał Stec
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 336
Format: 162 x 235 mm
Oprawa: miękka
Cena: 30 zł
Kup teraz: KLIK
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.