14.06.2024, g. 01:00
WNBA
Indiana Fever vs Atlanta Dream
Do meczu pozostało:
0dn.21godz.27min.
12.37 X0.00 21.50 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Prawdziwa Biblia Messiego

Prawdziwa Biblia Messiego

messiChoć wydana została w listopadzie 2015 roku, dopiero teraz na dobre trafiła do mnie biografia Leo Messiego autorstwa Balague wydanej przez wydawnictwo Sine Qua Non. Rzecz jasna, lepiej później niż wcale.

Autorem książki jest niezwykle znany i szanowany dziennikarz i ekspert ligi hiszpańskiej – Guillem Balague. W polskich wersjach ukazała się już znakomita biografia Guardioli (KLIK) oraz ilustrowany album historii FC Barcelony (KLIK). Również on spisał świetną biografię Ronaldo (KLIK). Ta Messiego, również jest bardzo dobra i liczy sobie ponad 440 stron.

Książkę rozpoczyna przedmowa byłego selekcjonera reprezentacji Argentyny – Alejandro Sabelli. Po podziękowaniach posłowiem do polskiego wydania zajął się dziennikarz Krzysztof Stanowski, który opowiedział kilka słów nie tylko o Messim, ale także o swoim kibicowaniu, Barcelonie jako miejscu do życia oraz atmosferze na Camp Nou. Jego książkę również miałem okazję przeczytać (KLIK).

W lekturze znajdziemy bardzo dużo unikalnych wywiadów z piłkarzami, trenerami i rodzinom zawodnika. Większość z nich autor przeprowadził tylko na potrzeby tej książki. Na potrzeby tej publikacji zostały przygotowane także cechy, które cenią Messiego wyjątkowym. Opracował je jeden z trenerów i psychologów.

Lata Argentyńczyka w Barcelonie, jak i jego życie jest w znakomity sposób opisane. Bez nudnych szczegółów i opisów spotkań. Dowiemy się wielu ciekawostek, których zapewne nawet najwięksi fani nie wiedzieli. Poznamy szczegóły z dzieciństwa, pierwsze kroki w Barcelonie oraz listę niezwykłych żartów Pique, który wówczas jako junior, dziś jako senior dalej jest niezłym żartownisiem.

Przeczytałem wiele biografii Messiego. W tym także i pierwszą autoryzowaną i oficjalną jego książkę (KLIK), ale i nie tylko tych wydanych przez SQN. Ta jednak zdecydowanie jest godna polecenia, znakomicie spisana i pełna ciekawych informacji i anegdot. Dla fanów Barcelony i Messiego – pozycja obowiązkowa.
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.