19.06.2024, g. 02:00
NHL
Florida Panthers vs Edmonton Oilers
Do meczu pozostało:
0dn.11godz.5min.
12.18 X3.95 22.72 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Autobiografia Johana Cruyffa

Autobiografia Johana Cruyffa

PRESENTACION DE LA BIOGRAFIA DE JOHAN CRUYFFOsoby Johana Cruyffa chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Znakomity piłkarz i jeszcze lepszy trener. Twórca futbolu totalnego i Dream Teamu FC Barcelony. Niestety tak wspaniała i znacząca postać nie wygrała walki z rakiem. Ani dobry charakter, ani wyznawane zasady, ani pieniądze nie są niestety lekarstwem na nowotwór.

Dzięki współpracy z Wydawnictwem Literackie trafiła do mnie pośmiertnie wydana autobiografia Cruyffa pt.: „Johan Cruyff. Autobiografia”. Miałem tą przyjemność otrzymania tej pozycji na długo przed jej premierą, która zaplanowana jest na 30 marca, za co dziękuję.

Książka zaczyna się od kalendarium, w którym znajdują się wypisane kluby, w których grał oraz zdobyte w nich tytuły, zarówno na boisku jak i na ławce trenerskiej. Poznamy też najważniejsze daty z jego życia. Przedmowa z marca 2016 roku jest jego autorstwa. Ponad trzysta stron lektury kończy posłowie syna Johana – Jordiego.

Książka opowiada o całej karierze Cruyffa. Poznajemy dzieciństwo i pierwsze kroki stawiane w futbolu. Dowiemy się jak dołączył do Ajaxu i jak zaczęła się jego przygoda z tym klubem. Ciekawie opisane są wszystkie najważniejsze sytuacje i anegdoty z każdego klubu, łącznie z szczegółami transferu.

Czytając lekturę poznajemy tajemnice futbolu totalnego. Jako, że Holender odmienił biznesową stronę futbolu, poznamy temat pieniędzy, agentów i ich roli, czy klauzul, które wprowadził w kontraktach z klubmani czy kampaniach reklamowych ze swoim udziałem.

W październiku 2015 roku zdiagnozowano u niego raka płuc. Zmarł 16 marca 2016 roku. Niemal do ostatniej chwili pracował nad tą książka. Po sobie jednak zostawił wiele. Między innymi swoją fundację Cruyffa, szkoły, firmy Cruyff Classics i Cruyff Football, bibliotekę Cruyffa, projekt Plac Zabaw 14 czy stworzenie ponad dwustu miniboisk na całym świecie.

Książka łatwo, szybko i przyjemnie się czyta, zdecydowanie godna polecenia wszystkim fanom piłki nożnej. W szczególności wiele dla siebie znajdą kibice FC Barcelony i Ajaxu Amsterdam. Znajdziemy wiele ciekawostek i anegdot, ale także poznamy wartości i zasady którymi się kierował.

ksiazkaTytuł: Johan Cruyff. Autobiografia
Wydawnictwo: Literackie
Przekład: Krzysztof Skonieczny
Format: 145 x 207 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 336
Data premiery: 30.03.2017

 

 

Zobacz także: Newsy dotyczące Johana Cruyffa na FCBTB.pl: KLIK
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.