Autobiografia Johana Cruyffa

Autobiografia Johana Cruyffa

PRESENTACION DE LA BIOGRAFIA DE JOHAN CRUYFFOsoby Johana Cruyffa chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Znakomity piłkarz i jeszcze lepszy trener. Twórca futbolu totalnego i Dream Teamu FC Barcelony. Niestety tak wspaniała i znacząca postać nie wygrała walki z rakiem. Ani dobry charakter, ani wyznawane zasady, ani pieniądze nie są niestety lekarstwem na nowotwór.

Dzięki współpracy z Wydawnictwem Literackie trafiła do mnie pośmiertnie wydana autobiografia Cruyffa pt.: „Johan Cruyff. Autobiografia”. Miałem tą przyjemność otrzymania tej pozycji na długo przed jej premierą, która zaplanowana jest na 30 marca, za co dziękuję.

Książka zaczyna się od kalendarium, w którym znajdują się wypisane kluby, w których grał oraz zdobyte w nich tytuły, zarówno na boisku jak i na ławce trenerskiej. Poznamy też najważniejsze daty z jego życia. Przedmowa z marca 2016 roku jest jego autorstwa. Ponad trzysta stron lektury kończy posłowie syna Johana – Jordiego.

Książka opowiada o całej karierze Cruyffa. Poznajemy dzieciństwo i pierwsze kroki stawiane w futbolu. Dowiemy się jak dołączył do Ajaxu i jak zaczęła się jego przygoda z tym klubem. Ciekawie opisane są wszystkie najważniejsze sytuacje i anegdoty z każdego klubu, łącznie z szczegółami transferu.

Czytając lekturę poznajemy tajemnice futbolu totalnego. Jako, że Holender odmienił biznesową stronę futbolu, poznamy temat pieniędzy, agentów i ich roli, czy klauzul, które wprowadził w kontraktach z klubmani czy kampaniach reklamowych ze swoim udziałem.

W październiku 2015 roku zdiagnozowano u niego raka płuc. Zmarł 16 marca 2016 roku. Niemal do ostatniej chwili pracował nad tą książka. Po sobie jednak zostawił wiele. Między innymi swoją fundację Cruyffa, szkoły, firmy Cruyff Classics i Cruyff Football, bibliotekę Cruyffa, projekt Plac Zabaw 14 czy stworzenie ponad dwustu miniboisk na całym świecie.

Książka łatwo, szybko i przyjemnie się czyta, zdecydowanie godna polecenia wszystkim fanom piłki nożnej. W szczególności wiele dla siebie znajdą kibice FC Barcelony i Ajaxu Amsterdam. Znajdziemy wiele ciekawostek i anegdot, ale także poznamy wartości i zasady którymi się kierował.

ksiazkaTytuł: Johan Cruyff. Autobiografia
Wydawnictwo: Literackie
Przekład: Krzysztof Skonieczny
Format: 145 x 207 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 336
Data premiery: 30.03.2017

 

 

Zobacz także: Newsy dotyczące Johana Cruyffa na FCBTB.pl: KLIK

 

Mecze Barcelony za darmo

Oglądaj mecze Barcelony na żywo i ZA DARMO online w STS TV
Oglądaj mecze Barcelony na żywo i ZA DARMO online w Fortuna TV

Kursy na mecze Barcy

Brak spotkań

Kursy na mecze La Liga

Brak spotkań

Najbliższy mecz

Poprzedni mecz

La Liga terminarz

La Liga tabela

La Liga strzelcy

Profil na FB