29.05.2024, g. 01:00
WNBA
Connecticut Sun vs Phoenix Mercury
Do meczu pozostało:
0dn.16godz.50min.
14.60 X0.00 21.20 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Anonimowy piłkarz powraca!

Anonimowy piłkarz powraca!

fjboDzięki współpracy z Sine Qua Non miałem możliwość przeczytania drugiej części Futbolu Obnażonego pt: „Futbol jeszcze bardziej obnażony”. Jest to dalsza cześć zakulisowych opowieści anonimowego piłkarza.

Książka zaczyna się podobnie jak pierwsza cześć, od kilku słów żony anonimowego piłkarza. Następnie wstęp należy do zawodnika. Na końcu epilog opowiada o „testach” syna piłkarza, do jakiego zawodu się najbardziej nadaje.

Lektura składa się z trzech części. W pierwszej piłkarz opisuje „to, za czym będzie tęsknił jako emerytowany piłkarz i to o czym z radością zapomni. Druga część opowiada o planach piłkarza i rozważaniach kim może jeszcze zostać, zaś trzecia to rozważania dokąd zmierza futbol i opowiadanie o zażywaniu narkotyków.

Autor opowiada jak czuł się gdy zażywał narkotyki, opowiadał jakie maja działanie i co powodują. W pewnym momencie piłkarz dochodzi nawet do wniosku, że bajka „Alicja w krainie czarów” nawiązuje do środków odurzających oraz piosenki White Rabbit Jefferson Airplane.

Anonimowy piłkarz cieszy się, że jest w stanie pokazać jak działa piłka nożna od kuchni, opowiada o rzeczach, których nie dowiemy się nigdzie indziej. Będąc anonimowy jest także bezkarny. Autor nawet szantażował innych, by opowiedzieli jakieś historie na potrzeby tej książki. Jednak celowo omija kilka szczegółów by chronić winnych.

Książka ukazuje zdarzenia od lata 2012 roku, czyli czasu kiedy została opublikowana pierwsza cześć książki „Futbol Obnażony”.

Gdzie może zajść futbol za kilkanaście lat? Co ojciec piłkarza powiedział na San Siro do Capello?  Jakie kawały robił Gascoigne? Jak piłkarz walczył o zaległe pieniądze od klubu? Co chce robić w przyszłości?

Książka zdecydowanie godna polecenia dla każdego fana piłki nożnej. Zakulisowe opowiadania zawsze są ciekawe i z chęcią się je czyta. Można się pośmiać oraz nie raz zdziwić. Czy będzie trzecia część? Czekamy z niecierpliwością.
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.