Jak stworzyć produktywne środowisko domowego biura?
Nie rozstrzygnięto, czy pracownicy pracujący w domu czy w biurze są bardziej produktywni, ale pewne badania przeprowadzone sugerują, że osoby, które pracują w domu według tego samego harmonogramu, wykonują dziennie więcej pracy. Dlaczego? Ciche otoczenie sprzyja ich produktywności. Co więcej, praca w domu daje Ci swobodę tworzenia przestrzeni potrzebnej do wykonywania pracy, którą musisz wykonać. W domu możesz kontrolować przynajmniej większość elementów swojego otoczenia, podczas gdy w biurze masz już prawie gotowe biurko.
Mając to na uwadze, przyjrzeliśmy się przestrzeniom i nawykom pracy w domowym biurze, które wpływają na pracownika. Sprawdziliśmy także, jakie są odpowiednie metody, które wpływają na równowagę pracy z domu. Jednym z takich przykładów jest granie w czasie w wolnym w gry na automatach tu: https://mrbet-casino.pl/.
Oto najlepsze wskazówki dotyczące produktywności, które możesz powielić i wypróbować we własnym miejscu pracy.
Pomyśl o cichym kącie
Znajdź najcichszy zakątek swojego domu. Niektórzy ludzie potrzebują do pracy odrobiny hałasu w tle, dla innych jakikolwiek hałas jest niezwykle niepokojący. Biuro domowe powinno być zlokalizowane na tyle daleko od telewizora i placu zabaw, żeby przy zamkniętych drzwiach móc z łatwością pracować w spokoju. Upewnij się, że Twoje miejsce pracy nie pokrywa się z przestrzenią do zabawy niczyjej osoby. Albo przynajmniej wybierz pokój ze szczelnymi drzwiami.
Posprzątaj swoje biurko
To oczywiste, że przeglądanie dodatkowych papierów opóźnia Twoje postępy, ale co dokładnie powinno znajdować się na Twoim biurku? Zazwyczaj wystarczy kilka teczek, w których znajdują się aktualne projekty. Warto także stosować karteczki samoprzylepne, które mogą być pomocnym narzędziem, ale dodatkowe książki, stosy papieru lub kubki do połowy wypełnione letnią kawą znacznie zmniejszą Twoją produktywność, nie mówiąc już o koncentracji.
Wstaw trochę zieleni
Roślina na biurko lub podłogę to świetny sposób na dodanie powiewu świeżego powietrza do miejsca pracy i stworzenie wizualnej różnorodności, gdy Twoje oczy będą potrzebowały odpocząć od ekranu.
Mogą to być rośliny, które nie wymagają aż tak częstego umawiania, jak na przykład:
- mały kaktus,
- sukulent,
- pelargonie,
- storczyki.
Ustaw roślinę na biurku tak, abyś mógł ją dobrze widzieć.
Wypróbuj zapach
Dla niektórych, dobry zapach może mieć duże znaczenie. Oprócz przyjemnego zapachu w miejscu pracy, niektóre olejki eteryczne mają udowodnione działanie, które może pomóc w wykonaniu pracy. Na przykład mięta pieprzowa może dodać Ci energii, a rozmaryn pomoże Ci się skoncentrować i wykonywać zadania szybciej i dokładniej. Słodka pomarańcza może pomóc w stanach lękowych. Pamiętaj, aby sprawdzić, jak prawidłowo i bezpiecznie używać każdego rodzaju.
Ustal priorytety do wykonania
Zanim zaczniesz zajmować się codziennymi zadaniami, poświęć 10 minut na utworzenie szczegółowej listy kontrolnej. Następnie poświęć kolejne pięć na stworzenie jeszcze krótszej listy kontrolnej zadań, o których masz pewność, że zostaną wykonane w ciągu najbliższych kilku godzin. Jeśli zadań na dany dzień jest za dużo, to nie ma mowy, żeby je wykonano. Ta sztuczka nie tylko pomoże Ci zapamiętać i zaplanować każdą czynność, ale także podzieli Twój dzień na małe, wykonalne zadania. Ponadto, gdy już zaznaczysz lub skreślisz ukończoną pracę, te widoczne osiągnięcia zwiększą Twoją produktywność.
Rób przerwy
Kiedy nadchodzi czas przerwy, większość z nas domyślnie klika na jakiś czas w mediach społecznościowych. Aby jednak naładować akumulatory w bardziej produktywny sposób, spróbuj przeczytać odpowiednie artykuły, które zainspirują Cię, dowiedz się o nowych innowacjach w swojej dziedzinie, a nawet wybierz się na spacer po swojej okolicy. Jeśli planujesz regularne przerwy, to Twój mózg będzie nieco bardziej odświeżony do wzmożonej pracy. Wybierz taki przedział czasu, który lepiej pasuje do Twojego harmonogramu i nawyków pracy. Uważaj tylko, aby nie był on zbyt krótki.
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.