29.04.2024, g. 21:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
FC Barcelona vs Valencia
Do meczu pozostało:
5dn.16godz.20min.
11.33 X5.00 28.50 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Enke: Życie wypuszczone z rąk…

Enke: Życie wypuszczone z rąk…

enkeW ramach współpracy z wydawnictwem Sine qua Non trafiła do mnie książka „Życie wypuszczone z rąk” Książka o piłkarzu, który miał wszystko, a przez depresje wszystko stracił…

Książka pisana jest przez dziennikarza Ronalda Reng oraz Roberta Enke. Niestety ten drugi nie zdarzył jej wydać. Zrobił to za niego jego przyjaciel.

Lektura zaczyna się od prologu,kończy zaś epilogiem, podziękowaniami autora oraz wywiadem z Dariuszem Żurawiem (specjalnie dla polskiego wydania książki), który grał przez cztery sezony w klubie z Robertem.

Przyjaciel Roberta – Ronald Reng postanowił wraz z bramkarzem spisać jego biografie. Sam zawodnik robił notatki do książki oraz wpisy do swojego pamiętnika. Po jego śmierci dziennikarz sam musiał dokończyć i wydać książkę. Wyciągał z pamiętnika pojedyncze cytaty. Niektóre świadomie pomijał, niektóre chciał publikować. Nie wiedział jednak, które Enke chciałby opublikować, a które zachować dla siebie.

Enke zaczynał karierę w Carl Zeis Jena, po czym trafiał do takich zespołów jak Borussia Mönchengladbach (po czym chciał wielkiego transferu), Benfica Lizbona (w której był bardzo szczęśliwy i szanowany, gdzie wracał na wakacje i chciał zakończyć karierę), FC Barcelonie („w której nie czuł się częścią zespołu), Fenerbahçe (gdzie cierpiał na straszną depresję), Tenerife (gdzie się odbudowywał) oraz Hannoverze 96 (gdzie spędził najlepsze i ostatnie lata piłkarskiej kariery).

Człowiek, który miał wszystko. Wielkie pieniądze, kochającą żonę, miejsce w reprezentacji Niemiec, ukochane zwierzęta, miłych sąsiadów, małych wielbicieli proszących o autograf, córeczkę… Jednak miał też depresje – chorobę, która zniszczyła mu życie.

Przed transferem do Barcelony, Enke dzwonił do Van Gaala, który powiedział mu, że każdemu da równe szanse. Jak się okazało, faworyzowany był Valdes, ponieważ był wychowankiem, młodym piłkarzem, do którego trener miał słabość. Udało mu się zadebiutować, a potem w meczu z drugoligowcem wpuścić trzy bramki. Popadł w depresje. W 2003 roku miał pierwszy atak depresji. Mówił, że „w Barcelonie nigdy nie czuł się częścią zespołu”.

Po pierwszym ataku depresji w Barcelonie i Stambule, przyszedł lepszy okres. Urodziła mu się córka, był szczęśliwy. Po jej śmierci, choroba pomału nawracała. Każdy widział, co się z nim dzieje. Żona, agent i przyjaciele reagowali, Enke konsultował się z psychiatra, zażywał leki antydepresyjne.

W latach 2004-2009 odbudował się w Hannoverze, był doskonałym bramkarzem, czerpał radość z życia, zaadaptował wraz z żoną córeczkę, kupił dom w Lizbonie. Lecz w 2009 roku przyszedł atak depresji, z której nie wyszedł. Na krótko przed śmiercią zagrał dobre mecze, twierdził że wszystko jest dobrze. W depresji człowiek zaszywa się w sobie i wytwarza barierę ochronną. Dzień przed śmiercią osoba chora już wie, co zrobi, znajduje wyjście którym jest śmierć, dlatego jest szczęśliwa.

Pewnego poniedziałku Robert powiedział, ze jedzie na dodatkowy trening. Gdy długo nie wracał, żona zaczęła się martwić, dowiedziała się że treningu nie ma. Cały czas jeździła z nim, lecz teraz była w sklepie. Przed śmiercią Enke… wymienił olej na stacji paliw. następnie znając rozkład jazdy pojechał na przejazd kolejowy w Eilvese. Tam zginął.

Książka niezwykle smutna, chwytająca za gardło, wykraczająca poza piłkę nożną, uświadamiająca, czym jest depresja, nagrodzona tytułem William Hill Sports Book of the year. Zdecydowanie godna polecenia nie tylko kibicom, ale i każdemu.


KUP KSIĄŻKĘ JUŻ TERAZ ZA JEDYNE 26.90ZŁ!




Kursy na mecze Barcy

Kursy na mecze La Liga

Najbliższy mecz

Poprzedni mecz

La Liga terminarz

La Liga tabela

La Liga strzelcy

Profil na FB

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.